Optimalno upravljanje z električno energijo v vašem podjetju

Sistem celovitega energetskega upravljanja v vašem objektu stalno spremlja vaše potrebe in stanje v električnem omrežju, optimizira porabo ter vam omogoča, da maksimalno izkoristite energijo in priključno moč, ki jo imate na razpolago. Tako omogoča tudi zniževanje stroškov električne energije.

Optimalno upravljanje z električno energijo v vašem podjetju

optiMOON

Prednosti sistema optiMOON

  • Nižanje stroška omrežnine za priključno moč z nadzorovanjem koničnih moči porabe
  • Prihranki pri strošku energije
  • Optimalna izraba energije iz lastne sončne elektrarne

Posebnosti sistema optiMOON

  • Stalen nadzor in neposredno upravljanje od koderkoli (internetni dostop)
  • Enostaven, natančen in razumljiv pregled energijskih tokov v prostorih vašega podjetja
  • Preprečevanje preobremenitve priključka in nižanje koničnih moči in s tem prihranek tudi pri strošku omrežnine za priključno moč
Kakšen je vložek podjetja v sistem?

Kakšen je vložek podjetja v sistem?

Prihranki pri stroških energije so neprimerljivo višji od vložka, ki vključuje:

  1. enkratni strošek nakupa strojne opreme (naprave optiMOON)

  2. mesečni znesek oziroma naročnino za delovanje nadzornega sistema (»dashboard«) na vaših pametnih napravah

STE VEDELI?

Trenutno ponudniki energije v Sloveniji še ne omogočajo polnega izkoristka vsega, kar omogoča optiMOON, a z njim boste povsem pripravljeni na prihodnost. Ker se poraba elektrike izjemno povečuje, postaja dobava dovolj velikih količin v najbolj obremenjenih delih dneva vedno večji problem. V bližnji prihodnosti se zato obetajo velike spremembe pri obračunavanju porabe električne energije. V času, ko bo poraba večja, bo višja tudi cena.

Če v Sloveniji trenutno poznamo dvotarifno merjenje porabe, čemur uporabniki tudi prilagajamo odjem, pa se v Evropi že uvaja dinamična dnevna tarifa. To pomeni, da se cena elektrike spremeni večkrat na dan. Optimalno prilagajanje tem cenovnim nihanjem bo brez uporabe inteligentnih sistemov upravljanja, kakršen je optiMOON, za uporabnika praktično nemogoče.

Pri podjetjih, ki so večji porabniki energije, pa je že sedaj mesečni strošek omrežnine za priključno moč odvisen od najvišjih konic moči, ki jo podjetje odjema iz omrežja, kar lahko hitro postane nesorazmerno visok strošek zaradi nekaj kratkih, le 15-minutnih konic pri odjemu v celem mesecu. Sistem za upravljanje s pametnim krmiljenjem porabnikov preprečuje visoke konične moči in tako neposredno niža mesečne stroške za električno energijo.

Kaj lahko upravljamo s sistemom optiMOON?

Kaj lahko upravljamo s sistemom optiMOON?

optiMOON omogoča nadzor in varno upravljanje s porabniki z Modbus povezljivostjo, kot so npr. naprave za ogrevanje in hlajenje (toplotna črpalka ali klimatske naprave), hranilniki električne energije, polnilne postaje za električne avtomobile, sistemi za upravljanje pametnih prostorov, nadzor celotne porabe objekta iz omrežja … Poleg tega sistem upravlja še do tri alternativne vire električne energije (sončna elektrarna, kogeneracija v objektu) in do dva hranilnika električne energije.

Primer delovanja

1. Normalno delovanje

1. Normalno delovanje

Vse naprave v sistemu delujejo sočasno in sistem jim zagotavlja energijo za normalno delovanje glede na vnaprej določene prioritete (npr. vzdrževanje temperature prostorov, kot so denimo pisarne, je na prvem mestu, sledijo druge naprave, gospodinjski aparati v skupnih prostorih za obedovanje ipd.) ter pridobiva in hrani lastno pridobljeno energijo, da je ta na voljo, ko je to potrebno.

2. Delovanje izven delovnega časa

2. Delovanje izven delovnega časa

Naprave delujejo z zmanjšano močjo oziroma po vnaprej določenem programu, pri katerem je poraba elektrike manjša.

3. Začasno povečano delovanje ene od naprav v sistemu

3. Začasno povečano delovanje ene od naprav v sistemu

Pozimi, ko se v okolici poslopja (na primer na službenem parkirišču) na površini nabirata sneg in led, lahko upravljalec sistema z aktivacijo scenarija za zimske razmere določi višjo prioriteto sistemu za gretje zunanjih talnih površin, pri čemer druge naprave delujejo minimalno zmanjšano, a tega uporabniki praktično ne zaznajo.

4. Super-prioritete

4. Super-prioritete

Prek aplikacije ali v napravi optiMOON se ročno aktivira program, pri katerem se največja možna količina energije nameni za denimo hitro polnjenje električnih avtomobilov (uporabno na primer v podjetju, v katerem si vozila v voznem parku deli več uporabnikov in je treba baterije na hitro napolniti med eno in drugo uporabo), pri čemer se po potrebi kaka druga naprava v sistemu začasno tudi ustavi. Tak način delovanja se lahko avtomatsko zaključi, takoj ko prejme sistem informacijo, da je polnjenje vozil končano.

Preverite: simulacija delovanja sistema optiMOON

  • Poraba električne energije v objektu v primeru normalnega delovanja ob uporabi sistema optiMOON in brez njega
  • Poraba električne energije v objektu v primeru povečane porabe – npr. zaradi polnjenja e-avta - ob uporabi sistema optiMOON in brez njega
  • Poraba električne energije v objektu ob hitrejšem polnjenju vozila, ko je manj sonca ali ponoči ob uporabi sistema optiMOON in brez njega

Vprašanja in odgovori

Ne izgubljajte časa z iskanjem odgovorov na vaša vprašanja. Za vas smo jih zbrali na enem mestu.

VSI ODGOVORI
Kdaj se je smiselno odločiti za zmanjšanje obračunske moči?

Razlogov za to je lahko več, na primer:

  1. ker zamenjate energent za ogrevanje (se na primer začnete ogrevati s plinom);

  2. ker kupite hranilnik električne energije;

  3. ker kupite sistem za upravljanje energije, kot je optiMOON, ki vas varuje pred večanjem moči odjema nad dogovorjeno obračunsko moč;

  4. ker ste ocenili, da obračunska moč, ki vam jo je izračunal elektrooperater, ne odraža vašega dejanskega režima odjema oziroma porabe, saj je bila določena na podlagi tako imenovanih osamelcev.

Obračunsko moč namreč elektrooperater določi na podlagi treh največjih doseženih moči v minulem obdobju. Če so to osamljeni, izjemni primeri, je torej smiselno dogovorjeno obračunsko moč zmanjšati.

Tak primer je gospodinjstvo, ki trikrat na leto v višji sezoni ustvari tri najvišje 15-minutne konice moči, in sicer s sočasno uporabo več naprav – pečice, kuhalnika vode, pralnega, sušilnega, pomivalnega stroja, fena, indukcijske kuhalne plošče … Ker so trenutki, ko se sočasno uporabljajo prav vse te naprave, izjemno redki, so vse druge konice porabe za nekaj kilovatov nižje. Prilagoditev obračunske moči je tedaj torej smiselna.

Ali mi res grozijo kazni, če prilagodim obračunsko moč?
Res je. Za gospodinjstva, ki bodo dogovorjeno obračunsko moč spremenila, prehodnega obdobja ne bo. To pomeni, da bodo za prav vsako 15-minutno prekoračitev dogovorjene obračunske moči plačala kazen. Zato je za vse tiste, ki želite zmanjšati obračunsko moč in tako prihraniti pri mesečnem pavšalu, smiselno, da si namestite sistem za upravljanje energije v vašem domu, kot je optiMOON.
Zakaj prilagoditev obračunske moči pomeni tudi odločitev za prehod na aktivni odjem?
Ker to pomeni, da morate svojo porabo električne energije aktivno spremljati in jo nadzirati. Če smo bili doslej vajeni, da smo elektriko porabljali bolj ali manj naključno, nas bodo najprej nov način obračunavanja omrežnine, v prihodnosti pa tudi dinamične cene električne energije, ki se bodo spremenile večkrat dnevno, prisilili, da bomo svojo porabo elektrike aktivno obvladovali. To pa bo brez ustreznih tehnologij, kot je sistem za upravljanje energije v vašem domu optiMOON, izjemno težko.
Kaj je dogovorjena obračunska moč?
To je vnaprej določena obračunska moč vašega gospodinjstva. Izhaja iz vaših preteklih navad pri odjemu električne energije. Elektrooperater jo določi za vsako gospodinjstvo oziroma merilno mesto posebej. Opredeljena je za vsak posamezen časovni blok. Dogovorjena obračunska moč vašega gospodinjstva se tako lahko z vsakim novim koledarskim letom spremeni in s tem vpliva na višino vašega računa za elektriko. Kakšna je vaša obračunska moč danes in kolikšno so vam določili za leto 2025, lahko vidite na portalu Moj elektro.
Zakaj bi sploh potrebovali inteligentno upravljanje s sistemom optiMOON?
Ker se poraba elektrike izjemno povečuje, je postala dobava dovolj velikih količin v najbolj obremenjenih delih dneva velik problem. V bližnji prihodnosti se zato obetajo velike spremembe pri obračunavanju porabe električne energije. V času, ko bo poraba večja, bo višja tudi cena. V Sloveniji trenutno poznamo dvotarifno merjenje porabe, čemur uporabniki tudi prilagajamo odjem, v Evropi pa se že uvaja dinamična dnevna tarifa. To pomeni, da se cena elektrike spremeni večkrat na dan. Optimalno prilagajanje tem cenovnim nihanjem, optimizacija porabe glede na trenutne potrebe ter preprečevanje preobremenitev sistema bo brez uporabe inteligentnih sistemov upravljanja, kakršen je optiMOON, za podjetje, uporabnika oziroma upravljavca sistema praktično nemogoče, kot je nemogoče preprečevati visoke stroške omrežnine za priključno moč brez sposobnosti takšnega sistema, da zmanjšuje konične moči.
Kaj potrebujemo za nadzor nad delovanjem sistema optiMOON?
Upravljavec sistema potrebuje, kar pravzaprav doma oziroma v podjetju že imate – dostop do interneta, osebni računalnik ali pametni telefon, preko katerih lahko oseba, ki je za to zadolžena, nadzoruje celoten sistem in prilagaja nastavitve. V primeru, da vaše vgrajene naprave (viri in porabniki energije) podpirajo protokole Modbus oziroma jih je moč krmiliti na takšen način, je vgradnja sistema optiMOON še veliko bolj smiselna.
VSI ODGOVORI
Mail icon

Imate še kakšno vprašanje o ponudbi MOON?

Pošljite nam svoje vprašanje na
moonpower@porsche.si

Imate dodatna vprašanja?
Z veseljem vam svetujemo.

Vas zanima, ali bi sistem optiMOON koristil tudi vašemu gospodinjstvu? Potrebujete nasvet tudi glede lastne polnilnice za e-avto ali sončne elektrarne? Naj vam pomagamo.

Oddaj povpraševanje

Znižajte stroške elektrike s sistemom optiMOON!

Ne dovolite, da vam nova pravila obračunavanja omrežnine višajo račune za elektriko. S sistemom optiMOON učinkovito nadzorujete moč in porabo naprav v vašem gospodinjstvu. Preverite posebno ponudbo do konca leta!
Več informacij in svetovanje