Sončna elektrarna za vaše podjetje

16.01.2023

V podjetju s svojo sončno elektrarno proizvajate lastno solarno električno energijo. S tem bistveno prispevate k zmanjšanju škodljivih izpustov ogljikovega dioksida, hkrati pa postanete dolgoročno neodvisni od ponudnikov električne energije in nihanja cen elektrike.

Sončna elektrarna za vaše podjetje

16.01.2023

Zakaj je zdaj zadnji (in ne le pravi) čas?

Cene električne energije in drugih energentov vse bolj rastejo, hkrati pa se dogajajo velike spremembe v strateškem obravnavanju elektrike v Evropski uniji. Spreminja in usklajuje se tudi domača zakonodaja, vse to pa bo pomembno vplivalo na trg in vaše poslovanje.

Z ENERGIJO, PRIDOBLJENO V LASTNI SONČNI ELEKTRARNI, SI ZAGOTOVITE:

  • energetsko neodvisnost ali manjšo odvisnost;
  • elektriko po ugodnejši ceni, kot če bi jo kupili iz drugih virov;
  • varovalko, da boste manj občutljivi za cenovna nihanja na trgu;
  • stroškovno učinkovito pridobivanje in tudi upravljanje elektrike;
  • energijo iz okolju prijaznejših, trajnostnih virov.
  • Sončne elektrarne MOON so na voljo v različnih velikostih, zato so primerne za vse strešne in druge površine. Zagotavljajo vam zmogljivost od 5 vršnih kilovatov (kWp) dalje. Vse sončne elektrarne MOON so sestavljene iz najkvalitetnejših monokristalnih sončnih celic. Te imajo največji donos oziroma izkoristek (v laboratoriju do 25 odstotkov, v serijski proizvodnji 15–17 odstotkov).

Kakšne sheme so podjetjem na voljo pri samooskrbi?

Sistem neto meritev

  • Proizvedeno energijo (vso ali presežke) oddajate v električno omrežje, ob primanjkljaju proizvodnje elektrike pa energijo iz omrežja pridobivate. Ob koncu obračunskega obdobja (eno koledarsko leto) se naredi obračun. Če je sončna elektrarna pravilno dimenzionirana, na letni ravni proizvede toliko električne energije, kot je lastnik tudi porabi. Mesečni strošek je le omrežnina. Če je proizvodnja električne energije manjša od dejanske porabe, pa se dodatno porabljena električna energija doplača pri letnem obračunu. Ta sistem je omogočen na priključnem mestu z odjemno močjo do največ 43 kilovatov.

Shema PS1

  • Namenjena je za odjem končnega odjemalca in za proizvodno napravo ali hranilnik energije oziroma polnilno mesto za električno vozilo.

Shema PS2

  • Namenjena je registraciji podpor za proizvodne naprave in sistemskih storitev, ki jih uporabniki distribucijskega sistema ponujajo distribucijskemu operaterju.

Shema PS3

  • Namenjena je za priključevanje individualne in skupnostne samooskrbe.

Pozor, nova pravila!

Manjši poslovni odjemalci (s priključkom moči do 43 kilovatov), ki boste svojo sončno elektrarno na omrežje priključili do konca leta 2023, boste princip neto meritev oziroma net metering ohranili, dokler bo v uporabi vaša elektrarna, za katero ste pridobili soglasje za priklop na omrežje.

Za sončne elektrarne, ki se bodo v omrežje vključevale od začetka leta 2024 dalje, sistem neto meritev ne bo več veljal, zaračunavanje omrežnine pa bo nediskriminatorno. To pomeni, da boste morali plačevati vso porabljeno električno energijo z omrežnino, ne glede na to, koliko električne energije boste oddali v omrežje kot presežek.

Strošek, ki ga doslej ni bilo, bo nastal tudi ob oddaji presežne energije iz sončne elektrarne v omrežje.

  • Katere pravne akte s tega področja velja poznati?
Preverite!
  • Da bo vaša pot do sončne elektrarne čim preprostejša, vam financiranje MOON zagotavlja tudi ugodnejše pogoje nakupa. Če je sončna elektrarna del vašega trajnostnega paketa, v katerem so tudi električna vozila in električne polnilnice, je posebna prednost znamke MOON, da vam je na enem mestu na voljo ponudba financiranja in upravljanja celotnega projekta. Financiranje, zagotavlja ga Porsche Finance Group Slovenia, med drugim vključuje še različne oblike lizinga za vozila, upravljanje voznega parka in digitalizacijo storitve oziroma uporabe vozil. Hkrati omogoča tudi car sharing oziroma souporabo vozil.
  • Aktualne razpise, vezane na pridobivanje subvencij za sončne elektrarne, lahko preverite na www.ekosklad.si. V prihodnosti naj bi subvencioniranje sončnih elektrarn in hranilnikov električne energije prešlo pod okrilje Borzena oziroma njegovega centra za podpore (www.borzen.si).
  • Prav pri subvencijah in spodbudah se pokaže potencial znamke MOON. Če se odločite za sončno elektrarno MOON, vam namreč naši strokovnjaki postrežejo z vsemi ažurnimi podatki o oxdprtih razpisih, ki so na voljo. Če obstaja možnost, da pridobite sredstva, vam pomagajo tudi pripraviti vso potrebno dokumentacijo in se prijaviti na razpis.

Preden se odločite

Ko se v podjetju odločate za svojo sončno elektrarno in zbirate ponudbe potencialnih izvajalcev, si vzemite čas in temeljito pretehtajte vse možnosti.
  1. Cena je pomembna, vendar pa samo številka na dnu ponudbe ne sme biti edini kriterij.
  2. Prepričajte se, ali vam izvajalec le postavi sončno elektrarno ali pa vam stoji ob strani pri vseh korakih od ocene kapacitete elektrarne do pozicioniranja na objektu, kakovostne opreme in izvedbe ter je vse to že vključil v ceno.
  3. Preverite, ali je ponudnik ob osnovnem pregledu primernosti objekta upošteval tudi druge pomembne dejavnike, na primer požarno varnost ipd.
  4. Izberite partnerja, ki vas bo lahko podpiral tudi po zagonu elektrarne in ima zanesljivo programsko opremo, s katero boste preprosto upravljali sistem, optimalno izkoriščali energijo in nadzorovali stroške.
  5. Odločite se za podjetje, ki vam lahko na enem mestu ponudi celostne rešitve trajnostnega delovanja, od sončne elektrarne do polnilnic, vozil, pa tudi možnosti za financiranje.

Pomembno je vedeti

  1. Kdaj je naložba v sončno elektrarno smiselna?Elektrarna se splača že pri porabi 5000 kilovatnih ur elektrike na leto. V povprečju se je investicija pri doslej veljavnih cenah povrnila v osmih do dvanajstih letih. Ta doba je ob ceni elektrike iz drugih virov odvisna tudi od velikosti sončne elektrarne – večja ko je ta, nižja je cena na kilovat. V povprečju za en kilovat potrebujemo sedem kvadratnih metrov strešne površine.
  2. Kako veliko sončno elektrarno dejansko sploh potrebujemo glede na naše potrebe in izbrano shemo?Ključno je takšno dimenzioniranje sončne elektrarne, da bo ta na letni ravni proizvedla toliko električne energije, kot je porabite na leto. Če v bližnji prihodnosti oziroma hkrati načrtujete povečanje porabe električne energije, na primer zaradi polnilnih postaj za električna vozila, je priporočljivo, da se tudi to upošteva pri izračunu.
  3. Koliko elektrike lahko podjetje proizvede s svojo sončno elektrarno?Osnovno pravilo se glasi: en kilovat inštalirane moči na leto proizvede 1000 kilovatnih ur električne energije, in sicer pri sončnem sevanju 1000 vatov na kvadratni meter. Povprečno sončno sevanje v Sloveniji je med 900 in 1200 vati na kvadratni meter, odvisno od lokacije.
  4. Kakšno vzdrževanje potrebuje sončna elektrarna?Fizični pregled je priporočljivo opraviti na eno do dve leti. Potrebna pogostost čiščenja solarnih modulov je odvisna od tega, kje je vaša sončna elektrarna nameščena in kakšen je njen naklon. Pri tem se plačajo obisk izvajalca, torej serviserja MOON, in morebitni potrebni popravki, ki so v večini primerov kriti z garancijo proizvajalcev posameznih komponent sončne elektrarne
Iščete več odgovorov na vaša vprašanja, povezana s sončnimi elektrarnami? Našli jih boste tukaj.
  • Vašo sončno elektrarno zgradimo po načelu na ključ, kar pomeni, da mi poskrbimo za izvedbo celotnega postopka: od začetnega strokovnega svetovanja in ogleda objekta do izračuna ustrezne velikosti sončne elektrarne, načrtovanja, montaže in priključitve na distribucijsko omrežje. Sistem zasnujemo po vaših željah in pričakovanjih, pri omrežnem operaterju uredimo potrebno dokumentacijo in soglasja ter vam pomagamo tudi pri postopku dodelitve subvencije.

Kako do sončne elektrarne?

  1. Zasnova sončne elektrarneStrokovnjaki MOON si najprej strokovno ogledajo vaš objekt ter glede na povprečno letno porabo električne energije, kritino, lokacijo in druge dejavnike zasnujejo za vas prilagojeno sončno elektrarno.
  2. Finančna konstrukcijaPoleg takojšnjega plačila omogočamo tudi plačilo na obroke – MOON financiranje preko podjetja Porsche Leasing ponuja različne modele ugodnega financiranja vaše sončne elektrarne.
  3. Pogodba in pooblastilaSledi podpis pogodbe o nakupu. Poskrbimo pa tudi za pripravo vse potrebne projektne dokumentacije, pridobivanje ustreznih dovoljenj in vodenje celotnega postopka do priključitve sončne elektrarne.
  4. Soglasja in dovoljenjaČas je pomemben. Zaradi vse večjega povpraševanja po sončnih elektrarnah se lahko čakanje na izdajo potrebnih dokumentov pri pristojnih organih podaljša. Ključno je, da česa ne spregledate in postopke začnete čim prej, da potem po nepotrebnem ne čakate na dejansko izvedbo projekta.
  5. Postavitev infrastruktureKo je projekt pripravljen in so pridobljena vsa soglasja ter sklenjene vse pogodbe, strokovnjaki MOON elektrarno na vaši lokaciji fizično postavijo. Sama postavitev je hitra in po navadi traja dan ali dva.
  6. Preizkus, zagon in meritveKo je elektrarna postavljena, je čas za končno testiranje. Strokovnjaki MOON jo preizkusijo, zaženejo ter opravijo meritve in elektrarno tehnično pregledajo.
  7. Priključitev v sistem in začetek obratovanjaSvojo elektriko odslej pridobivate s pomočjo sonca. Skozi celotno življenjsko dobo vaše sončne elektrarne vam je pri znamki MOON na voljo vsa podpora za njeno upravljanje in vzdrževanje.
  • Postavitev sončne elektrarne zaupajte izkušenim strokovnjakom, ki bodo zagotovili strokovno izvedbo in dolgoročno podporo. Pomembno je, da je elektrarna zgrajena iz kakovostnih komponent priznanih proizvajalcev. Le tako bo zagotavljala stabilen mesečni donos več desetletij, saj je njena pričakovana življenjska doba lahko 30 let in več.

Se vam splača?

Pošljite nam povpraševanje in pripravili vam bomo individualno ponudbo. Oddaj povpraševanje