Si želite k obstoječi sončni elektrarni dodati hranilnik električne energije?

24.09.2024

Potem ne spreglejte: na voljo so subvencije za dograditev hranilnika k obstoječi sončni elektrarni. Kolikšne so ter kdo je do njih upravičen?

Si želite k obstoječi sončni elektrarni dodati hranilnik električne energije?

24.09.2024

Doslej so bili do subvencije za hranilnik upravičeni tisti, ki so pa postavili hkrati s sončno elektrarno. Novi razpis za subvencije pa je namenjen tistim, ki sončno elektrarno že imajo, radi pa bi ji dodali še hranilnik. Namenjen je torej nakupu in vgradnji baterijskih hranilnikov električne energije k obstoječi napravi za samooskrbo (npr. sončna elektrarna). Do sredstev so upravičene le fizične osebe, torej gospodinjski odjemalci, ki so v hranilnik električne energije investirali po 1. januarju 2024 ali pa ga šele bodo namestili.

Subvencija znaša 275 evrov na kilovatno uro kapacitete hranjenja, vendar ne več kot 40 % upravičenih stroškov naložbe. Vlogo za subvencijo se odda po zaključku investicije.

Kaj to konkretno pomeni?

  • Primer: če za hranilnik s kapaciteto 15 kWh in z 8kW razsmernikom plačate 8.550 evrov, znaša višina subvencije 3420 evrov. Tak hranilnik vas torej stane 5.130 evrov. Stroškov montaže v izračun nismo šteli, je pa pomembno poudariti, da subvencija pokrije tudi 40 % tega stroška.

Izplačilo subvencije se izvede največ za kapaciteto 2 kilovatni uri na instalirani kilovat električne moči samooskrbne elektrarne, vendar ne več kot 27,2 kilovatne ure za priključno mesto.

Pri tem kapaciteta baterijskega hranilnika navzgor ni omejena (omejena je le kapaciteta, za katero se dobi subvencija), njegova minimalna kapaciteta pa mora biti najmanj 0,7 kilovatne ure na inštalirani kilovat električne moči naprave za samooskrbo z električno energijo.

Med upravičene stroške naložbe štejejo stroški nakupa in vgradnje hranilnika električne energije, stroški pripadajočih električnih inštalacij in opreme ter stroški priprave in izvedbe gradbenih, obrtniških in instalacijskih del.

Vlogi je potrebno priložiti:

• račun za nakup in montažo naprave za shranjevanje električne energije (baterijski hranilnik), ki se glasi na vlagatelja

• dokazilo o plačilu celotnega računa iz prejšnje alineje

• soglasje za priključitev

• pogodbo o uporabi sistema

• pooblastilo pooblaščencu (v primeru, da vlogo oddaja pooblaščenec),

• fotografijo baterijskega hranilnika električne energije v prostoru,

• navedbo in fotografijo serijske številke,

• druga dokazila, če so potrebna glede na konkretne okoliščine primera vlagatelja.

Več informacij