Koliko lahko prihranite s pomočjo sistema optiMOON: primer gospodinjstva Miklič
13.11.2024
Tričlanska družina Miklič živi v stanovanju v novejšem bloku in občasno v garaži polni svoj električni avtomobil. Na podlagi treh najvišjih porab v lanski zimi jim je elektrooperater dvignil dogovorjeno priključno moč v vseh časovnih blokih*. "To so bile izjeme, ko nismo bili pozorni in smo hkrati polnili avto, prali, sušili in verjetno še kuhali na indukciji. Zaradi teh izjem se nam za leto 2025 stvari dramatično spreminjajo," pove Matjaž Miklič. Sprašuje se, kaj naj stori. Na izbiro ima tri možnosti.
Koliko lahko prihranite s pomočjo sistema optiMOON: primer gospodinjstva Miklič
13.11.2024
1.
1. Ne naredi nič
V tem primeru zanj velja dveletno prehodno obdobje, ko ne plačuje kazni za 15-minutne prekoračitve dogovorjene obračunske moči. Plačuje pa omrežnino na osnovi višje dogovorjene obračunske moči, in sicer plača v letu 2025:
368, 95 evrov omrežnine za moč + 159,14 evrov omrežnine za elektriko = 528,09 evrov + DDV
2.
Zmanjša dogovorjeno obračunsko moč
Ker je prepričan, da obračunska moč, ki mu jo je določil elektrooperater, ne odraža dejanske porabe njegovega gospodinjstva, lahko Matjaž Miklič zaprosi za zmanjšanje obračunske moči**. Pri sebi mora preračunati, koliko znaša tista obračunska moč, ki je naprave v njegovem gospodinjstvu ne bodo presegle. Pri tem mora zelo paziti, saj v tem primeru zanj dveletno prehodno obdobje ne velja več. Z drugimi besedami: poleg višje omrežnine začne takoj plačevati tudi kazni za vsako 15-minutno prekoračitev dogovorjene obračunske moči. Višina kazni za vsako 15-minutno prekoračitev je odvisna od tega, za koliko je dogovorjena obračunska moč prekoračena in v katerem časovnem bloku se to zgodi.
Čeprav bi z ženo oba zelo pazila pri uporabi električnih naprav, ju lahko že nekaj kratkih prekoračitev drago stane.
178,02 evrov omrežnine za moč + 159,14 evrov omrežnine za energijo + 410,23 evrov kazni = 747,39 evrov + DDV
3.
3. Zmanjša dogovorjeno obračunsko moč in namesti sistem optiMOON
Da se zavaruje pred kaznimi, mora Matjaž Miklič zagotoviti, da njegovo gospodinjstvo z odjemom v nobenem primeru ne bo preseglo dogovorjene obračunske moči. Pri tem lahko upa, da bodo z lastno pazljivostjo preprečili vse prekoračitve, ali pa si pomaga s tehnologijo. Ta mu zagotavlja, da dogovorjene obračunske moči ne bodo prekoračili nikoli, in to ne da bi moral o tem kdo pretirano razmišljati. Vse bo namreč v ozadju upravljal sistem optiMOON.
178,02 evrov omrežnine za moč + 159,14 evrov omrežnine za energijo = 337,16 evrov + DDV
Upoštevati mora tudi enkraten strošek nakupa in montaže sistema optiMOON, ki znaša
245 evrov za nakup (plus 22 % DDV) + 250 evrov za montažo (plus 9,5 % DDV) = 542 evrov z DDV
"Če ne naredim nič, bom v vsakem primeru plačeval 19 evrov mesečno več, a mi dve leti ne bo treba skrbeti zaradi kazni. Potem bom zaradi tega plačeval samo še več. Če si na ti dve leti razporedim strošek nakupa in montaže sistema optiMOON, me stane 23 evrov mesečno. To je torej 4 evre na mesec več kot bom tako ali tako plačeval v naslednjih dveh letih. Po teh dveh letih pa bo moj prihranek vsako leto več kot 230 evrov. Tolikšna je namreč razlika med stroškom v primeru, če ne naredim nič (528,09 evrov + DDV), ali če prilagodim obračunsko moč in optiMOON skrbi za prilagojen odjem (337,16 evrov + DDV)."
Prijavite se na e-novice in ostanite v stiku z novostmi iz sveta e-mobilnosti, od novih modelov vozil do vrhunskih rešitev polnjenja in energetske samooskrbe.