Kakšne so pasti omrežnine po novem?

06.11.2024

Veste, kolikšno dogovorjeno obračunsko moč za leto 2025 so določili vašemu gospodinjstvu? Kako si lahko izračunate, ali boste zaradi tega plačevali več? Se vam dogovorjeno obračunsko moč splača spremeniti? Je res, da za nekatera gospodinjstva prehodno obdobje brez kazni ne velja? Odgovarjamo na najbolj pereča vprašanja in vam pomagamo do najracionalnejše odločitve. Pomanjkanje informacij vas namreč žal lahko zelo drago stane.

Kakšne so pasti omrežnine po novem?

06.11.2024

Kaj je dogovorjena obračunska moč?
To je vnaprej določena obračunska moč vašega gospodinjstva. Izhaja iz vaših preteklih navad pri odjemu električne energije. Elektrooperater jo določi za vsako gospodinjstvo oziroma merilno mesto posebej. Opredeljena je za vsak posamezen časovni blok. Dogovorjena obračunska moč vašega gospodinjstva se tako lahko z vsakim novim koledarskim letom spremeni in s tem vpliva na višino vašega računa za elektriko. Kakšna je vaša obračunska moč danes in kolikšno so vam določili za leto 2025, lahko vidite na portalu Moj elektro.
Na podlagi česa elektrooperater določi dogovorjeno obračunsko moč za posamezno koledarsko leto?

Dogovorjena obračunska moč se določi za vsak časovni blok kot povprečje treh konic posameznega časovnega bloka, in sicer v obdobju zadnje višje sezone pred določitvijo dogovorjene obračunske moči.

Povedano drugače: obračunsko moč za leto 2025 so vam že določili, in sicer na podlagi treh največjih moči, ki ste jih dosegli v obdobju dražje sezone, ko so cene najvišje. Enako velja za leto 2026 in naprej.

Ali lahko dogovorjeno obračunsko moč spremenim?

Lahko, če ocenjujete, da bo vaša poraba v naslednjem letu manjša.

Če boste torej presodili, da lahko spremenite ali prerazporedite svojo porabo in uporabljate omrežje v času manjše obremenitve, ko so tarifne postavke za omrežnino nižje, boste lahko neposredno vplivali na svoje omrežninske stroške in si znižali mesečni račun za omrežnino.

Pri tem pa morate paziti, da vaša dosežena moč (torej dejansko izmerjena moč odjema) v posameznem časovnem bloku ne bo presegla dogovorjene obračunske moči. V takem primeru se vam namreč za prav vsako 15-minutno prekoračitev zaračuna omrežnina za presežno moč.

Povedano drugače: za vsakih 15 minut plačate kazen.

Si lahko dogovorjeno obračunsko moč zmanjšam na poljubno vrednost?

Ne. Izpolnjen mora namreč biti pogoj, da mora biti dogovorjena obračunska moč v časovnem bloku 2 večja ali enaka kot dogovorjena obračunska moč v časovnem bloku 1. V časovnem bloku 3 mora biti večja ali enaka kot v časovnem bloku 2 in tako dalje. Prav tako je določena minimalna dogovorjena moč za časovni blok 1.

Za enofazni priključek je ta najmanj 2 kilovata. Za trifazni priključek uporabnikov s priključno močjo do vključno 17 kilovatov je najmanj 3,5 kilovata. Za trifazni priključek uporabnikov s priključno močjo nad 17 kilovatov pa ne more biti manjša kot 34 odstotkov priključne moči.

Primer: blok 1 – 3,5 kilovata, blok 2 – 5 kilovatov, blok 3 – 5 kilovatov, blok 4 – 6 kilovatov, blok 5 – 6 kilovatov.

Kdaj se je smiselno odločiti za zmanjšanje obračunske moči?

Razlogov za to je lahko več, na primer:

  1. ker zamenjate energent za ogrevanje (se na primer začnete ogrevati s plinom);
  2. ker kupite hranilnik električne energije;
  3. ker kupite sistem za upravljanje energije, kot je optiMOON, ki vas varuje pred večanjem moči odjema nad dogovorjeno obračunsko moč;
  4. ker ste ocenili, da obračunska moč, ki vam jo je izračunal elektrooperater, ne odraža vašega dejanskega režima odjema oziroma porabe, saj je bila določena na podlagi tako imenovanih osamelcev.

Obračunsko moč namreč elektrooperater določi na podlagi treh največjih doseženih moči v minulem obdobju. Če so to osamljeni, izjemni primeri, je torej smiselno dogovorjeno obračunsko moč zmanjšati.

Tak primer je gospodinjstvo, ki trikrat na leto v višji sezoni ustvari tri najvišje 15-minutne konice moči, in sicer s sočasno uporabo več naprav – pečice, kuhalnika vode, pralnega, sušilnega, pomivalnega stroja, fena, indukcijske kuhalne plošče … Ker so trenutki, ko se sočasno uporabljajo prav vse te naprave, izjemno redki, so vse druge konice porabe za nekaj kilovatov nižje. Prilagoditev obračunske moči je tedaj torej smiselna.

Ali mi res grozijo kazni, če prilagodim obračunsko moč?
Res je. Za gospodinjstva, ki bodo dogovorjeno obračunsko moč spremenila, prehodnega obdobja ne bo. To pomeni, da bodo za prav vsako 15-minutno prekoračitev dogovorjene obračunske moči plačala kazen. Zato je za vse tiste, ki želite zmanjšati obračunsko moč in tako prihraniti pri mesečnem pavšalu, smiselno, da si namestite sistem za upravljanje energije v vašem domu, kot je optiMOON.
Kolikšna sploh je kazen?

Znesek je določen s tarifo za presežno moč (ki je enaka tarifi za omrežnino za dogovorjeno obračunsko moč) in faktorjem utežitve (0,9).

Najdražja je omrežnina za dogovorjeno obračunsko moč v 1. časovnem bloku, saj znaša 3,61324 evra.

Omrežnina za dogovorjeno obračunsko moč v 2. bloku znaša 0,88240 evra, v 3. bloku 0,19137 evra, v 4. bloku 0,01316 in v 5. bloku 0 evrov.

Pomembno je torej, v katerem časovnem bloku se prekorači moč, koliko 15-minutnih intervalov traja prekoračitev in za koliko je dogovorjena obračunska moč presežena.

Kako si kazen lahko konkretno izračunam?

Znesek kazni je določen kot kvadratni koren iz kvadrata razlike med doseženo in dogovorjeno močjo v določenem časovnem bloku, ki ga pomnožimo s tarifo za časovni blok in s faktorjem utežitve 0,9.

Če v istem časovnem bloku dogovorjeno moč za 15 minut presežete na primer dvakrat, potem boste znesek kazni določili tako, da boste:

  1. izračunali, za koliko ste dogovorjeno obračunsko moč presegli prvič in za koliko drugič;
  2. nato boste sešteli kvadrata obeh presežkov;
  3. kvadratni koren tega seštevka boste potem pomnožili s faktorjem utežitve 0,9 in nato še s tarifo za časovni blok, v katerem je prišlo do obeh prekoračitev.

Primer: če ste dogovorjeno obračunsko moč prvič prekoračili za 2 kilovata, drugič pa za 3 kilovate, boste sešteli 2 x 2 + 3 x 3 = 4 + 9 = 13. Kvadratni koren iz 13 je 3,61. Zdaj 3,61 pomnožite s faktorjem 0,9. Dobili ste 3,249.

Če ste dogovorjeno obračunsko moč prekoračili v 1. časovnem bloku, morate zdaj 3,249 pomnožiti s tarifo za 1. časovni blok. Ta tarifa znaša 3,61324 evra. Kazen je potem 11,74 evra.

Pomembno je torej, v katerem časovnem bloku se prekoračitev moči zgodi, koliko 15-minutnih intervalov traja in za koliko je presežena obračunska moč.

Zakaj prilagoditev obračunske moči pomeni tudi odločitev za prehod na aktivni odjem?
Ker to pomeni, da morate svojo porabo električne energije aktivno spremljati in jo nadzirati. Če smo bili doslej vajeni, da smo elektriko porabljali bolj ali manj naključno, nas bodo najprej nov način obračunavanja omrežnine, v prihodnosti pa tudi dinamične cene električne energije, ki se bodo spremenile večkrat dnevno, prisilili, da bomo svojo porabo elektrike aktivno obvladovali. To pa bo brez ustreznih tehnologij, kot je sistem za upravljanje energije v vašem domu optiMOON, izjemno težko.
Ali lahko kako predvidim, če bom v posameznem časovnem bloku presegal dogovorjeno obračunsko moč?
Da, načeloma lahko to okvirno predvidite. Seštejte moči vseh naprav, ki jih boste aktivirali sočasno, preverite, ali skupaj presegajo vašo dogovorjeno obračunsko moč, in če jo, za koliko.
Ali me pred preseganjem dogovorjene obračunske moči ne varuje glavna varovalka?

Ne. Naprava za omejevanje toka preprečuje, da bi presegli priključno moč, določeno v soglasju za priključitev vašega gospodinjstva na električno omrežje.

Dogovorjena obračunska moč je navadno precej manjša in prekoračitve so zato seveda možne. Vsaka prekoračitev se vam bo torej ustrezno obračunala pri naslednjem računu za omrežnino, ta pa je sestavni del računa za elektriko, ki ga prejmete vsak mesec.

Do 30. 9. 2026 bo obračun kazni le informativne narave – razen če boste spremenili dogovorjeno obračunsko moč. V tem primeru do prehodnega obdobja ne boste več upravičeni.

Zmanjšal sem si obračunsko moč za leto 2025. Omrežnina bi me namreč stala preveč. Nisem pa bil pozoren na kazni. Lahko torej dejansko dobim več kazni, kot bi me stala omrežnina, preden sem se odločil zmanjšati dogovorjeno obračunsko moč?
Seveda. Številne prekoračitve v dražjih časovnih blokih lahko bistveno povečajo stroške omrežnine. Zato je priporočljivo, da se takšno gospodinjstvo zmanjšanja obračunske moči loti z avtomatiziranimi in nadziranimi ukrepi oziroma ob ustreznem svetovanju. Pri tem vam bodo z veseljem svetovali strokovnjaki MOON.
Kaj zajema račun za omrežnino po novem?

Račun za omrežnino je tudi po novem sestavni del računa za električno energijo, ki ga prejmete vsak mesec. Del, ki se nanaša na omrežnino, pa je zdaj razširjen ter zajema omrežnino za energijo in omrežnino za dogovorjeno obračunsko moč za več časovnih blokov.

Če bo vaše gospodinjstvo z doseženo močjo preseglo dogovorjeno obračunsko moč, bo na računu dodana tudi omrežnina za presežno moč. Za gospodinjstva, ki dogovorjene obračunske moči ne bodo spreminjala, bo znesek omrežnine za presežno moč naveden zgolj informativno, vendar le do konca prehodnega obdobja, to je do 30. 9. 2026. Po tem datumu bomo omrežnino za presežno moč plačevali vsi.

Kakšne so nove cene omrežnine?

Omrežnina se deli na omrežnino za obračunsko moč in omrežnino za porabljeno energijo.

Tarifne postavke za omrežnino so določene za vsak posamezen časovni blok. Teh je skupaj pet. Leto je razdeljeno na visoko (november–februar) in nizko sezono (marec–oktober). V vsaki sezoni so štirje časovni bloki, vsak dan pa trije (glede na to, ali je dela prost dan ali ne).

Najvišja cena je v časovnem bloku 1. Ta se pojavi le v višji sezoni, torej v mesecih, ko je poraba največja. Posebej velja pri porabi elektrike paziti na delovne dni novembra, decembra, januarja in februarja med 7. in 14. uro ter med 16. in 20. uro.

In medtem ko cena omrežnine za porabljeno energijo v tem časovnem bloku znaša 0,01958 evra, pa je cena omrežnine za obračunsko moč precej višja. Znaša namreč 3,61324 evra.

Omrežnina za obračunsko moč v 2. bloku znaša 0,88240 evra, v 3. bloku 0,19137 evra, v 4. bloku 0,01316 in v 5. bloku 0 evrov.

Kako lahko pridem do svojih podatkov o porabi elektrike?

Vsak odjemalec, ne glede na to, katerega dobavitelja ima, lahko do svojih merilnih podatkov dostopa prek portala www.mojelektro.si. Na voljo je tudi mobilna aplikacija.

Moj elektro je torej brezplačen enoten spletni portal za dostop do obračunskih 15-minutnih merilnih podatkov, ki jih lahko tudi izvozite in analizirate. Tam najdete tudi podatke o dogovorjeni obračunski moči in prekoračitvah, in sicer za posamezen časovni blok v izbranem obdobju.

S pomočjo podatkov, ki jih najdete na portalu Moj elektro, si lahko sami izračunate, kaj to pomeni za vašo denarnico in kako je najracionalneje ukrepati.

Kako si lahko izračunam, kaj se mi splača?

Podatke, ki jih o svoji pretekli porabi vidite na portalu Moj elektro, lahko izvozite v formatu CSV za obdobje enega leta in jih naložite v aplikacijo Primerjalnik stroškov omrežnine.

Na tak način lahko vidite, koliko vas bo stala omrežnina, če ne naredite nič, koliko, če zmanjšate obračunsko moč, in koliko, če zmanjšate obračunsko moč in prilagodite svojo porabo tej zmanjšani moči.

Nova pravila obračunavanja omrežnine spreminjajo stare navade. Ne prepuščajte več računa za elektriko naključjem in s sistemom optiMOON aktivno obvladujte moč in porabo naprav v vašem gospodinjstvu na preprost in učinkovit način.
Več informacij

Znižajte stroške elektrike s sistemom optiMOON!

Ne dovolite, da vam nova pravila obračunavanja omrežnine višajo račune za elektriko. S sistemom optiMOON učinkovito nadzorujete moč in porabo naprav v vašem gospodinjstvu. Preverite posebno ponudbo do konca leta!
Več informacij in svetovanje