Koliko lahko prihranite s pomočjo sistema optiMOON: primer gospodinjstva Miklič
Tričlanska družina Miklič živi v stanovanju v novejšem bloku in občasno v garaži polni svoj električni avtomobil. Kako nov način obračunavanja omrežnine vpliva nanje?
Dogovorjena obračunska moč se določi za vsak časovni blok kot povprečje treh konic posameznega časovnega bloka, in sicer v obdobju zadnje višje sezone pred določitvijo dogovorjene obračunske moči.
Povedano drugače: obračunsko moč za leto 2025 so vam že določili, in sicer na podlagi treh največjih moči, ki ste jih dosegli v obdobju dražje sezone, ko so cene najvišje. Enako velja za leto 2026 in naprej.
Lahko, če ocenjujete, da bo vaša poraba v naslednjem letu manjša.
Če boste torej presodili, da lahko spremenite ali prerazporedite svojo porabo in uporabljate omrežje v času manjše obremenitve, ko so tarifne postavke za omrežnino nižje, boste lahko neposredno vplivali na svoje omrežninske stroške in si znižali mesečni račun za omrežnino.
Pri tem pa morate paziti, da vaša dosežena moč (torej dejansko izmerjena moč odjema) v posameznem časovnem bloku ne bo presegla dogovorjene obračunske moči. V takem primeru se vam namreč za prav vsako 15-minutno prekoračitev zaračuna omrežnina za presežno moč.
Povedano drugače: za vsakih 15 minut plačate kazen.
Ne. Izpolnjen mora namreč biti pogoj, da mora biti dogovorjena obračunska moč v časovnem bloku 2 večja ali enaka kot dogovorjena obračunska moč v časovnem bloku 1. V časovnem bloku 3 mora biti večja ali enaka kot v časovnem bloku 2 in tako dalje. Prav tako je določena minimalna dogovorjena moč za časovni blok 1.
Za enofazni priključek je ta najmanj 2 kilovata. Za trifazni priključek uporabnikov s priključno močjo do vključno 17 kilovatov je najmanj 3,5 kilovata. Za trifazni priključek uporabnikov s priključno močjo nad 17 kilovatov pa ne more biti manjša kot 34 odstotkov priključne moči.
Primer: blok 1 – 3,5 kilovata, blok 2 – 5 kilovatov, blok 3 – 5 kilovatov, blok 4 – 6 kilovatov, blok 5 – 6 kilovatov.
Razlogov za to je lahko več, na primer:
Obračunsko moč namreč elektrooperater določi na podlagi treh največjih doseženih moči v minulem obdobju. Če so to osamljeni, izjemni primeri, je torej smiselno dogovorjeno obračunsko moč zmanjšati.
Tak primer je gospodinjstvo, ki trikrat na leto v višji sezoni ustvari tri najvišje 15-minutne konice moči, in sicer s sočasno uporabo več naprav – pečice, kuhalnika vode, pralnega, sušilnega, pomivalnega stroja, fena, indukcijske kuhalne plošče … Ker so trenutki, ko se sočasno uporabljajo prav vse te naprave, izjemno redki, so vse druge konice porabe za nekaj kilovatov nižje. Prilagoditev obračunske moči je tedaj torej smiselna.
Znesek je določen s tarifo za presežno moč (ki je enaka tarifi za omrežnino za dogovorjeno obračunsko moč) in faktorjem utežitve (0,9).
Najdražja je omrežnina za dogovorjeno obračunsko moč v 1. časovnem bloku, saj znaša 3,61324 evra.
Omrežnina za dogovorjeno obračunsko moč v 2. bloku znaša 0,88240 evra, v 3. bloku 0,19137 evra, v 4. bloku 0,01316 in v 5. bloku 0 evrov.
Pomembno je torej, v katerem časovnem bloku se prekorači moč, koliko 15-minutnih intervalov traja prekoračitev in za koliko je dogovorjena obračunska moč presežena.
Znesek kazni je določen kot kvadratni koren iz kvadrata razlike med doseženo in dogovorjeno močjo v določenem časovnem bloku, ki ga pomnožimo s tarifo za časovni blok in s faktorjem utežitve 0,9.
Če v istem časovnem bloku dogovorjeno moč za 15 minut presežete na primer dvakrat, potem boste znesek kazni določili tako, da boste:
Primer: če ste dogovorjeno obračunsko moč prvič prekoračili za 2 kilovata, drugič pa za 3 kilovate, boste sešteli 2 x 2 + 3 x 3 = 4 + 9 = 13. Kvadratni koren iz 13 je 3,61. Zdaj 3,61 pomnožite s faktorjem 0,9. Dobili ste 3,249.
Če ste dogovorjeno obračunsko moč prekoračili v 1. časovnem bloku, morate zdaj 3,249 pomnožiti s tarifo za 1. časovni blok. Ta tarifa znaša 3,61324 evra. Kazen je potem 11,74 evra.
Pomembno je torej, v katerem časovnem bloku se prekoračitev moči zgodi, koliko 15-minutnih intervalov traja in za koliko je presežena obračunska moč.
Ne. Naprava za omejevanje toka preprečuje, da bi presegli priključno moč, določeno v soglasju za priključitev vašega gospodinjstva na električno omrežje.
Dogovorjena obračunska moč je navadno precej manjša in prekoračitve so zato seveda možne. Vsaka prekoračitev se vam bo torej ustrezno obračunala pri naslednjem računu za omrežnino, ta pa je sestavni del računa za elektriko, ki ga prejmete vsak mesec.
Do 30. 9. 2026 bo obračun kazni le informativne narave – razen če boste spremenili dogovorjeno obračunsko moč. V tem primeru do prehodnega obdobja ne boste več upravičeni.
Račun za omrežnino je tudi po novem sestavni del računa za električno energijo, ki ga prejmete vsak mesec. Del, ki se nanaša na omrežnino, pa je zdaj razširjen ter zajema omrežnino za energijo in omrežnino za dogovorjeno obračunsko moč za več časovnih blokov.
Če bo vaše gospodinjstvo z doseženo močjo preseglo dogovorjeno obračunsko moč, bo na računu dodana tudi omrežnina za presežno moč. Za gospodinjstva, ki dogovorjene obračunske moči ne bodo spreminjala, bo znesek omrežnine za presežno moč naveden zgolj informativno, vendar le do konca prehodnega obdobja, to je do 30. 9. 2026. Po tem datumu bomo omrežnino za presežno moč plačevali vsi.
Omrežnina se deli na omrežnino za obračunsko moč in omrežnino za porabljeno energijo.
Tarifne postavke za omrežnino so določene za vsak posamezen časovni blok. Teh je skupaj pet. Leto je razdeljeno na visoko (november–februar) in nizko sezono (marec–oktober). V vsaki sezoni so štirje časovni bloki, vsak dan pa trije (glede na to, ali je dela prost dan ali ne).
Najvišja cena je v časovnem bloku 1. Ta se pojavi le v višji sezoni, torej v mesecih, ko je poraba največja. Posebej velja pri porabi elektrike paziti na delovne dni novembra, decembra, januarja in februarja med 7. in 14. uro ter med 16. in 20. uro.
In medtem ko cena omrežnine za porabljeno energijo v tem časovnem bloku znaša 0,01958 evra, pa je cena omrežnine za obračunsko moč precej višja. Znaša namreč 3,61324 evra.
Omrežnina za obračunsko moč v 2. bloku znaša 0,88240 evra, v 3. bloku 0,19137 evra, v 4. bloku 0,01316 in v 5. bloku 0 evrov.
Vsak odjemalec, ne glede na to, katerega dobavitelja ima, lahko do svojih merilnih podatkov dostopa prek portala www.mojelektro.si. Na voljo je tudi mobilna aplikacija.
Moj elektro je torej brezplačen enoten spletni portal za dostop do obračunskih 15-minutnih merilnih podatkov, ki jih lahko tudi izvozite in analizirate. Tam najdete tudi podatke o dogovorjeni obračunski moči in prekoračitvah, in sicer za posamezen časovni blok v izbranem obdobju.
S pomočjo podatkov, ki jih najdete na portalu Moj elektro, si lahko sami izračunate, kaj to pomeni za vašo denarnico in kako je najracionalneje ukrepati.
Podatke, ki jih o svoji pretekli porabi vidite na portalu Moj elektro, lahko izvozite v formatu CSV za obdobje enega leta in jih naložite v aplikacijo Primerjalnik stroškov omrežnine.
Na tak način lahko vidite, koliko vas bo stala omrežnina, če ne naredite nič, koliko, če zmanjšate obračunsko moč, in koliko, če zmanjšate obračunsko moč in prilagodite svojo porabo tej zmanjšani moči.
Preberite več
Koliko lahko prihranite s pomočjo sistema optiMOON: primer gospodinjstva Miklič
Tričlanska družina Miklič živi v stanovanju v novejšem bloku in občasno v garaži polni svoj električni avtomobil. Kako nov način obračunavanja omrežnine vpliva nanje?
Misija mogoče
Kako obvladati omrežnino, da vas ne bo udarila po žepu?
Kako prek lune nazaj k bolj zelenemu planetu
Kje začeti in kako se lotiti prehoda k energetski samooskrbi, smo se pogovarjali z vodjo znamke MOON Mirelo Zupančič.